Żona zawsze wszystko prowadzi, bo ja to tak niechętnie się wybieram, a szczególnie do lekarzy - zaznacza Pan Stanisław, którego do udziału w dzisiejszej akcji "Pędem do lekarza" namówiła żona - Pani Stefania. Po konsultacji z naszym lekarzem, Pan Stanisław został skierowany do onkologa.
🧑‍⚕️ Dzięki takim akcjom jak ta, zorganizowana w salonie Toyota Auto Park Białystok, kilku panów trafi do specjalisty w odpowiednim momencie - kiedy nie jest jeszcze za późno na leczenie. Nasza inicjatywa spotkała się z dużym zaskoczeniem wśród klientów, ale także zainteresowaniem wśród samych pracowników salonu samochodowego.
🫵 Panowie, jesteście poniekąd 'lekarzami' dla swoich samochodów, więc dlaczego często zaniedbujecie własne zdrowie? Pamiętajcie o profilaktyce i nie odkładajcie wizyty u specjalisty na później!
 
 • Toyota
 • toyota2
 • toyota4
 • toyota_1
 • toyota_3
 
 
Rak jelita grubego z powodu różnych uwarunkowań środowiskowych jest chorobą społeczeństw dobrobytu, a ponieważ ten nam rośnie, trudno oczekiwać, że sytuacja się poprawi. Będzie tylko gorzej. Problem jest zatem ważny społecznie, ale stanowi też wielkie wyzwanie dla medycyny - podkreśla prof. dr hab. med. Marek Wojtukiewicz.
O raku jelita grubego, postępach w badaniach, nowych terapiach i wyzwaniach dowiesz się więcej: ⬇️
 
 • Strona1
Jakie leki, jakie jedzenie uszkadzają żołądek?
Czym grozi infekcja najsłynniejszą bakterią Helicobakter pylori? 
Jakie dolegliwości żołądkowe wymagają pilnej diagnostyki?
Jakie choroby żołądka można leczyć dietą i lekami, a kiedy potrzebna jest interwencja chirurgiczna?
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w Szlachetnym zdrowiu - audycji Renaty Redy w Polskie Radio Białystok, której gośćmi byli nasi specjaliści z #BCO dr Marzena Konopko, gastroenterolog oraz dr Wojciech Fiedorowicz, chirurg onkologiczny.
📌 Link do rozmowy: https://bit.ly/3adJE4O
 
 • Radio_maj_2022
 
 

Dwie pielęgniarki : Agnieszka Kachniarz-Petelska oraz Joanna Osadkowska  z Pododdziału Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego Białostockiego Centrum Onkologii zostały wyróżnione za ogromne zaangażowanie i trud pracy z pacjentem stomijnym. Brawo Dziewczyny!!!

 • Howieny
 • Howieny2
 • howieny1

Nasi specjaliści z Pracowni Endoskopii oraz CCU wzięli aktywny udział w II edycji kampanii NIE MIEJ TEGO GDZIEŚ , której celem jest podnoszenie świadomości Polaków na temat raka jelita grubego, organizowanej przez Fundację EuropaColon Polska. W pierwszej edycji nacisk kładliśmy przede wszystkim na profilaktykę. W tym roku chcemy być bliżej pacjenta u którego już rozpoznano raka jelita grubego. - wyjaśnia Iga Rawicka, Prezes Fundacji EuropaColon Polska.

 • bialy_BC_ekipa_loga_small

 

 

 • Wielkanoc
 

13 kwietnia w Białostockim Centrum Onkologii odbyło się spotkanie edukacyjne skierowane do personelu medycznego szpitala. Urszula Sokołowska z Pododdziału Diagnostyki I Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego zaprezentowała uczestnikom dotychczasowe akcje i działania promocyjne powstałego w ubiegłym roku Colorectal Cancer Unitu. Doktor Jerzy Hapanowicz opowiedział o żywieniu dojelitowym. Zaproszonym na spotkanie gościem była dr inż Katarzyna Zadka, ekspert w dziedzinie wsparcia żywieniowego pacjenta onkologicznego.

 • spotkanie1_1304
 • spotkanie2_1304
 • spotkanie3_1304
 • spotkanie4_1304

 

 

Centrum Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego #ColorectalCancerUnit w #BCO to jeden z niewielu w Polsce specjalistyczny ośrodek zajmujący się kompleksową opieką onkologiczną nad pacjentem z nowotworem jelita grubego.
Celem #CCU jest zapewnienie najwyższej jakości, możliwie najpełniejszej opieki, poprzez koordynację całego procesu diagnostyczno-leczniczego od momentu rozpoznania choroby.
🎥 Zobaczcie, jak przebiega ten proces: https://bit.ly/36mGRnG
📺 Dziękujemy Twoja Telewizja Regionalna za pomoc w realizacji materiału!
 
 • tw1
 • tw2
 • tw3
 • tw4

Największym problemem w organizacji opieki nad chorymi z rakiem jelita grubego w Polsce jest brak centralizacji diagnostyki i leczenia tego nowotworu, szczególnie leczenia operacyjnego. Brakuje kompleksowego podejścia do pacjenta od momentu jego „wejścia” do systemu, czyli od rozpoczęcia diagnostyki, poprzez leczenie, po opiekę po zakończeniu terapii. - podkreśla dr n. med. Kamil Safiejko, koordynator merytoryczny Pododdziału Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego.

Doktor zaznacza, że od czerwca 2021 roku w BCO funkcjonuje pierwszy na Podlasiu Colorectal Cancer Unit:

 Do tej pory taką kompleksową opieką objęliśmy już ponad 400 pacjentów z rakiem jelita grubego, nad czym pracuje sztab ludzi.

Przeczytajcie całą rozmowę w Puls Medycyny:https://bit.ly/3NweRPC 

 • DSC08423

 

 

22-24 marca w BCO odbyły się Dni Edukacji Żywieniowej. Zorganizowane z okazji trwającego miesiąca świadomości raka jelita grubego z inicjatywy zespołu CCU, przy współpracy z fundacją EuropaColon Polska oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa Oddział w Białymstoku. Głównym celem akcji była edukacja społeczeństwa w zakresie stosowania prawidłowej diety i wyrabiania odpowiednich nawyków żywieniowych.

Na spotkanie z chirurgiem i dietetykiem zaprosiliśmy podlaskich seniorów. W środę odwiedziły nas dzieci z podstawówki oraz młodzież licealna. Czwartek należał do najmłodszych, którzy z zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyli w quizie przygotowanym przez Martynę Onichimiuk, dietetyka BCO:

Tak naprawdę uczenie dzieci prawidłowych nawyków to podstawa. W pracy z dorosłym pacjentem, jeśli chodzi o żywienie, głównie pracuję nad zmianą nawyku, który przez wiele lat był powtarzany, powielany i był złym nawykiem. Dlatego jeżeli od najmłodszych lat będziemy uczyli prawidłowego żywienia, prawidłowych nawyków, dużo łatwiej będzie w przyszłości uniknąć chorób, które są żywieniowozależne. – zaznacza dietetyk.

Największą atrakcją była jedyna w Polsce makieta edukacyjna jelita grubego, ukazująca różne zmiany: polipy, stany zapalne, raka.

Maluchy są cudowne! One wiedzą, co jest dobre, pod warunkiem, że my – dorośli pokażemy im dobrą drogę. Dlatego też, uważamy, że te spotkania muszą mieć miejsce, a młodzież, która do nas trafia, maluchy, które są wdzięczne i seniorzy, którzy są świadomi to dla nas największa satysfakcja. – podkreśla Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

Dodatkowo, dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko ze zdrowymi polskimi produktami od podlaskich producentów. Można było spróbować m.in. kiszonej kapusty, buraków, rzodkiewki, marchewki, soków, suszonych owoców, gruszek oraz jabłek.

Relacja z wydarzenia min. w TVP3 Białystok:https://bialystok.tvp.pl/59232280/24032022-godz-1830 

                                            Telewizja Narew:https://www.youtube.com/watch?v=ZCwlBgXZuLs&t=312s 

 • 10zyw
 • 11zyw
 • 1zyw
 • 2zyw
 • 3zyw
 • 4zyw
 • 5zyw
 • 6zyw
 • 7zyw
 • 8zyw
 • 9zyw
 • DSC01124

 

 

 

II edycja kampanii „NIE MIEJ TEGO GDZIEŚ – WSZYSTKO O RAKU JELITA GRUBEGO”.

Rusza kolejna edycja kampanii „Nie Miej Tego Gdzieś”, której celem jest podnoszenie świadomości Polaków na temat raka jelita grubego, organizowanej przez Fundację EuropaColon Polska.

W Polsce od czerwca 2021 roku powstają kolejne Centra Kompetencji Raka Jelita Grubego czyli tzw. Colorectal Cancer Unity. Każdy szpital musi spełnić wiele warunków, by móc podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niezbędna jest np. odpowiednio wyposażona pracownia tomografii, rezonansu oraz pracownia endoskopowa. Szpital powinien wykazać się wymaganą liczbą badań endoskopowych i operacji raka jelita grubego, a w zespole multidyscyplinarnym mają znaleźć się m. in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, radioterapeuta, patomorfolog, ale również psycholog, fizjoterapeuta, dietetyk i zespół pielęgniarek onkologicznych. Ale przede wszystkim nad kolejnymi krokami pacjenta od momentu przyjęcia go do szpitala, aż po kontrolę po leczeniu ma odpowiadać koordynator, którego rolą jest także ułatwienie przepływu informacji między lekarzem a pacjentem i nadzór nad kompleksowym planem leczenia.

Takie wymagania spełnia Białostockie Centrum Onkologii, z którym fundacja EuropaColon Polska współpracuje już od kilku lat. Dlatego to właśnie w recepcji głównej BCO znajduje się specjalny wyświetlacz ledowy, na którym prezentowane są treści edukacyjne w ramach kampanii „Nie Miej Tego Gdzieś”, przeznaczone dla pacjentów z rakiem jelita grubego. Nie zabraknie również edukacji na temat profilaktyki tego nowotworu. Ponadto dzięki wykorzystaniu kodu QR można przenieść się na stronę internetową kampanii http://niemiejtegogdzies.pl/, gdzie są umieszczone materiały, powstałe z myślą o pacjentach - w tym wiele interesujących nagrań wideo m.in. z udziałem członków białostockiego Colorectal Cancer Unitu.

Dr n med. Kamil Safiejko, chirurg onkolog BCO wyjaśnia jak funkcjonuje Centrum Leczenia Nowotworów Jelita Grubego (KON-JG) i jak wygląda tzw. „ścieżka pacjenta”. W ramach Colorectal Cancer Unitu pacjent ma być diagnozowany, leczony i później objęty kontrolą po zakończeniu leczenia. Zaczynamy od diagnostyki, oceniamy stopień zaawansowania i podejmujemy odpowiednie leczenie. Każdy pacjent leczony w naszym ośrodku jest objęty opieką psychologiczną przed i w trakcie leczenia, uzyska też pomoc dietetyczną jako przygotowanie do operacji i po leczeniu operacyjnym celem zaadoptowania jelita grubego po leczeniu operacyjnym. Przed każdym leczeniem odbywają się konsylia wielodyscyplinarne, na których omawiany jest plan leczenia pacjenta w obecności chorego i przy zgodzie wszystkich specjalistów, a także chorego, taki plan jest pacjentowi przestawiamy. Po zakończeniu wstępnego leczenia i leczenia operacyjnego odbywa się rekonsylium mające na celu podjęcie decyzji, czy pacjent ma być dalej obserwowany wg naszego schematu i obowiązujących wytycznych, czy też poddany leczeniu uzupełniającemu. Każdy pacjent zostanie objęty kompleksową opieką, dzięki czemu nie czuje się zagubiony. Dr Safiejko dodaje, że: BCO ma aktualnie pod swoją opieką 450 pacjentów. Wykonano też ponad 200 operacji raka jelita grubego, co daje pozycję w pierwszej 10. ośrodków w kraju, jeśli chodzi o liczbę wykonanych takich operacji.

W ramach kampanii „Nie miej tego gdzieś” powstały również materiały wideo z udziałem innych specjalistów z Białostockiego Centrum Onkologii, którzy opowiadają o ważnych zagadnieniach dla pacjenta z rakiem jelita grubego. Dr n. med. Piotrowska-Staworko, gastroenterolog, wyjaśnia dlaczego warto zrobić kolonoskopię. Katarzyna Wojna, fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego rehabilitacja jest ważna w procesie rekonwalescencji i dlaczego warto jak najszybciej wstać po operacji, a Agnieszka Kachniarz-Petelska, pielęgniarka stomijna obala mity na temat stomii i tłumaczy, dlaczego nie warto się jej obawiać, bo często ratuje życie.

Patronat nad kampanią objęły: Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej. Patronat medialny udzieliły: Poradnik Zdrowia, Medexpress, Służba Zdrowia, Rynek Zdrowia, mZdrowie, Co w Zdrowiu, ISBZdrowie, MedKurier i Zwrotnik Raka.

Więcej na stronie: https://europacolonpolska.pl/

Informacje prasowe Fundacji EuropaColon Polska: https://europacolonpolska.pl/press-section/

 • IMG_7309
 • IMG_7312_
 • IMG_7320
 • IMG_7333_
 • nm1
 • nm11
 • nm2
 • nm3
 • nm4

Pierwsze warsztaty endoskopii onkologicznej przewodu pokarmowego

Kilkunastu gastroenterologów i chirurgów z województwa podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego wzięło udział w pierwszych warsztatach endoskopii onkologicznej przewodu pokarmowego, które zorganizowały: Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, Pracownia Endoskopii BCO oraz Centrum Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego Colorectal Cancer Unit.

Każde szkolenie w dzisiejszych czasach szczególnie daje bardzo wiele, dlatego że rzadko mamy teraz okazję spotykać się na żywo i brać udział w szkoleniach praktycznych. Żadne szkolenie online nie daje tyle co spotkania się na żywo z kolegami, a w szczególności nie da możliwości wykonania zabiegu własnymi rękami – zaznacza dr Waldemar Szycik, gastroenterolog z Ełku - Podobne zabiegi wykonujemy na co dzień, natomiast nie są to zabiegi z tego typu urządzeniami. Pracujemy w szpitalach powiatowych, gdzie wykonujemy troszeczkę prostsze zabiegi. Natomiast to szkolenie daje o tyle dużo, że jesteśmy w stanie zakwalifikować pacjentów do leczenia wczesnego zmian nowotworowych i przednowotworowych i oszczędzenia traumatyczności, kiedy musimy tego chorego w naszych warunkach skierować do chiruga. Tu jest to możliwe, w Białostockim Centrum Onkologii wykonanie oszczędzających zabiegów.

W części wykładowej spotkania dr Paweł Rogalski omówił resekcje endoskopowe w jelicie grubym, a Urszula Sokołowska z Pododdziału Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego przybliżyła kompleksową opiekę onkologiczną nad pacjentem z nowotworem jelita grubego w BCO. W części praktycznej specjaliści mogli przetestować system OTSC, tzw. klipsy do tamowania krwawień z przewodu pokarmowego, zamykania przetok i perforacji przewodu pokarmowego oraz substancję hemostatyczną do leczenia krwawień z przewodu pokarmowego.

Ostatnim punktem warsztatów był zabieg usuwania zmiany LST w odbytnicy metodą endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej – ESD. Jest to zabieg endoskopowy polegający na wycinaniu guzów przewodu pokarmowego za pomocą endoskopu, bez konieczności otwierania brzucha. Pozwala on, przy porównywalnej skuteczności onkologicznej do klasycznej operacji, uniknąć rozległego zabiegu operacyjnego związanego z koniecznością usunięcia dużego fragmentu przełyku, żołądka lub jelita.

Metody endoskopowego usuwania zmian w jelicie grubym, zmian przednowotworowych, a często również endoskopowych są często alternatywą dla zabiegów operacyjnych. Właściwa kwalifikacja do zabiegu pozwala pacjentowi uniknąć leczenia operacyjnego. Leczenie endoskopowe jest zabiegiem bardziej komfortowym dla pacjenta, mniej rozległym. Dlatego też widzimy potrzebę w tym zakresie szkolenia lekarzy endoskopistów, potrzebę szkolenia w zakresie kwalifikacji do zabiegów, w zakresie technik wykonywania tych zabiegów, jak również leczenia powikłań. Taką rolę odgrywa zabieg ESD, który polega na usuwaniu rozległych zmian endoskopowych w jelicie grubym przy pomocy specjalnego, dedykowanego noża. Daje on możliwość usunięcia zmiany w jednym kawałku. Usunięcie w jednym kawałku umożliwia histopatologowi określenie, czy wszystkie komórki nowotworowe, potencjalnie obecne w tej zmianie, zostały usunięte w całości – tłumaczy dr n. med. Grażyna Piotrowska-Staworko, kierownik Pracowni Endoskopii BCO.

Partnerami warsztatów są firmy: Olympus, HAMMERmed, dr Piktel Medical Systems.

 • 1_warsztat
 • 2warsztat
 • Warsztaty_2jpg
 • warsztat3
 • warsztat5

Marzec – miesiąc świadomości raka jelita grubego. Z tej okazji, właśnie w tłusty czwartek, odbyła się konferencja prasowa, podczas której zapowiedzieliśmy nasze marcowe działania. W spotkaniu z mediami udział wzięli Magdalena Borkowska, dyrektor BCO oraz dr n. med. Kamil Safiejko, koordynator Pododdziału Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego (Colorectal Cancer Unit).

Podczas konferencji dyrektor Borkowska nawiązała do naszej grafiki, która bardzo niekonwencjonalnie i obrazowo przedstawia ludzkie jelito:

Ta droga, którą pokonujemy w kierunku zdrowia, do mety jest bardzo istotna. Ważne jest, w jakim tempie ją pokonamy, czyli im szybciej zaczniemy dbać o zdrowie, tym lepiej. Znajdujemy się w Centrum Profilaktyki Onkologicznej, gdzie właśnie w marcu planujemy cykl spotkań edukacyjnych dla różnych grup wiekowych i zawodowych. Zaprosimy do współpracy przedszkola, szkoły średnie i seniorów na spotkania edukacyjno-informacyjne z zakresu prawidłowego odżywiania w profilaktyce raka jelita grubego. Uważam, że w ten sposób powinniśmy ‘odczarować’ to miejsce i pokazać, że z nowotworem da się wygrać, ale to zwycięstwo zależy od szybkości naszej reakcji i wypracowania prawidłowych nawyków.

Dr n. med. Kamil Safiejko podkreślił, że rak jelita grubego jest bardzo rozpowszechnionym nowotworem w Polsce, bo jest to drugi nowotwór, po raku piersi i raku płuca zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Doktor podkreślił istotną rolę profilaktyki:

Jeżeli wykryjemy ten nowotwór na początku, w pierwszym stadium, to ta wyleczalność jest na poziomie 90-ciu procent. Jeżeli to jest czwarte stadium, to wtedy ta wyleczalność jest na poziomie 10-ciu procent. W marcu zwiększyliśmy liczbę miejsc dla pacjentów do poradni leczenia nowotworów przewodu pokarmowego. Zapraszamy pacjentów, którzy mają niepokojące objawy: krew w stolcu, zaburzenie rytmu wypróżnień, nagła utraty masy ciała lub nieprawidłowości w badaniach, które zrobili w domu lub w innych miejscach, czyli dodatni wynik testu krwi utajonej w kale czy wynik badania USG jest niepokojący. Zapisy do poradni: 1 – 31 marca od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-14:00 pod numerem 733100132. Koordynator opowiedział także o kompleksowości i wyjątkowości ośrodka leczenia nowotworów jelita grubego:

Od czerwca 2021 działa w BCO tzw. Colorectal Cancer Unit, który zajmuje się kompleksowo pacjentami z rakiem jelita grubego. Tą opieką mamy objętych już 450-ciu pacjentów. W ubiegłym roku wykonaliśmy 200 zabiegów. 80 procent tych zabiegów wykonujemy metodą laparoskopową, małoinwazyjną, gdzie pacjenci wracają do domu poniżej sześciu dni, czyli piąta-szósta doba wracają do domów i mogą normalnie funkcjonować. Oczywiście, oprócz operacji jest leczenie dodatkowe, często wymagane, czyli radioterapia, chemioterapia, jest też wsparcie dietetyka, psychologa, rehabilitanta. Pacjenci, którzy mają wyłonioną stomię są pod opieką poradni stomijnej. Cały proces diagnostyki i leczenia skupiony jest w jednym miejscu. Pacjent ma swojego koordynatora, który się nim opiekuje od pierwszej do ostatniej wizyty.

Pani Bożena, nasza pacjentka, z pierwszą wizytą u lekarza zwlekała ponad rok. Jak sama przyznaje: Nie było to tak natychmiast, bo nie były to takie bóle, żeby od razu interweniować. Dopiero, kiedy pojawiło się krwawienie postanowiłam zrobić kolonoskopię i tak się zaczęło… W badaniu wykryto polipy, jeden był podejrzany, dlatego skierowano mnie tutaj do Białegostoku.

Nasza pacjentka jest świeżo po operacji, czuje się dobrze i motywuje innych pacjentów: Nie ma wstydu, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, a będzie wszystko ok.

 • DSC00718_rednie
 • DSC00732_rednie
 • DSC00744_rednie
 • droga_vol_1

Dziś rozpoczął się marzec - miesiąc świadomości raka jelita grubego. Przypominamy o możliwości zgłaszania się BEZ SKIEROWANIA do poradni leczenia nowotworów przewodu pokarmowego.
Zapisy od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-14:00 pod numerem 733 100 132.
Objawy, które powinny Cię do tego nakłonić:

 • obecność krwi w stolcu,
 • niedokrwistość,
 • dodatni test na krew utajoną w kale,
 • niezmierzone utrata masy ciała,
 • zmiana rytmu wypróżnień, biegunki na przemian z zaparciami, uczucie niepełnego wypróżnienia,
 • długotrwałe kolkowe bóle brzucha
 • niepokojące wyniki badań USG, kolonoskopii, markerów nowotworowych,

dodatkowo: zachorowania w rodzinie u krewnych I stopnia poniżej 50. roku życia.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki, diagnostyki i leczenia raka jelita grubego? Posłuchaj audycji Polskie Radio Białystok z udziałem naszych specjalistów: gastroenterologa dr Marzeny Konopko i chirurga dr. Marcina Juchimiuka:
https://bit.ly/35dSOfv

 • juchi

Specjaliści z Pododdziału Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego (Colorectal Cancer Unit) z Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku wzięli udział w warsztatach z zaawansowanych technik w chirurgii wątroby, które w miniony weekend odbyły się w laparoskopowym centrum szkoleniowym w Strasburgu.

Głównym celem kursu było nauczenie uczestników technik resekcji wątroby, zarówno otwartych jak i laparoskopowych, przy użyciu dysektora ultradźwiękowego wraz z uszczelniaczem hemostatycznym.

 • szkolenie_chir_w_w_Strasburgu_1
 • szkolenie_chir_w_w_Strasburgu_2
 • szkolenie_chir_w_w_Strasburgu_3
We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.