Co to stomia?
Co to stomia?
Stomia to chirurgicznie wytworzone połączenie między przewodem pokarmowym (jelitem cienkim albo grubym) lub układem moczowym i skórą na brzuchu. Umożliwia ona wydalanie treści jelitowej lub moczu w przypadkach, gdy z różnych przyczyn wydalanie drogą naturalną zostało uniemożliwione lub utrudnione. Inne nazwy stomii, z jakimi możesz się spotkać to: przetoka, sztuczny odbyt, odbyt brzuszny, anus. Istnieją trzy rodzaje stomii. Od lokalizacji stomii zależy w jaki sposób będzie ona wpływała na Twój organizm. Kolostomia i ileostomia mają związek z Twoim układem trawiennym, a urostomia z układem moczowym.
Wyłonienie stomii
W trakcie operacji wyłonienia stomii koniec jelita jest wyprowadzony na powierzchnię brzucha tworząc stomię (sztuczny otwór na powierzchni brzucha). W przeciwieństwie do odbytu, stomia nie posiada mięśni, które pozwoliłyby na kontrolę uwalnianej treści jelitowej – lub oddawanego moczu (w przypadku urostomii). Dlatego też treść stomijna wydalana jest w sposób niekontrolowany i musi być gromadzona w worku stomijnym.
Jak wygląda stomia?
Po operacji stomia będzie wilgotna i będzie miała kolor różowo-czerwony – jest podobna do śluzówki w jamie ustnej. Powinna wystawać nieco ponad powierzchnię skóry brzucha. Na początku może pojawić się obrzęk, który zmniejsza się zwykle w okresie od sześciu do ośmiu tygodni po zabiegu.
Czy stomia boli?
Pomimo zaczerwienia stomia nie ma zakończeń nerwowych, dlatego nie boli. Po dotknięciu może pojawić się niewielkie krwawienie, ale jest to całkowicie normalne i samoistnie zanika.