- Regularnie zmieniaj sprzęt stomijny, w regularnych odstępach czasu, najlepiej rano( przed jedzeniem i piciem), kiedy nie wydziela się jeszcze stolec.
- Dbaj o higienę skóry wokół kolostomii: stosuj wodę i łagodne mydło do mycia, nie stosuj oliwek ani preparatów drażniących takich jak woda utleniona, spirytus, benzyna, eter.
- Kąp się z lub bez płytki i worka stomijnego.
- Usuwaj owłosienie ze skóry wokół kolostomii za pomocą golarek a nie kremów i pianek do depilacji, co pozwoli uniknąć podrażnień.
- Przyklejaj płytkę stomijną na czystą i suchą skórę.
- Odklejaj płytkę od góry, przytrzymując jednocześnie skórę drugą ręką.
- Korzystaj z lustra aby lepiej widzieć kolostomię.
- Przy pojawieniu się przekrwienia lub wynaczynień krwi na stomii najprawdopodobniej nastąpiło podrażnienie śluzówki stomii, objawy powinny ustąpić samoistnie.
- Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, pytania korzystaj z pielęgniarskiej, fachowej opieki stomijnej.
- Dobierz przy pomocy fachowca odpowiedni rozmiar płytek stomijnych i worków. Otwór w płytce powinien być 2-3 mm większy niż średnica stomii.
- Przez pierwsze 3 miesiące prowadź oszczędzający tryb życia. Samo posiadanie kolostomii nie jest przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej.
- Spożywaj regularnie, 3-5 razy dziennie, urozmaicone w owoce i warzywa posiłki. Dietę wzbogać w węglowodany i produkty wysokobiałkowe.
- Noś wygodną , luźną odzież. Korzystaj ze specjalnej bielizny stomijnej dopasowującej się do zmiennej objętości worka stomijnego i podtrzymującej go. Pamiętaj rana pooperacyjna jest wrażliwa na ucisk.
- Bielizna powinna być noszona pod workiem stomijnym lub całkowicie ponad nim.
- W podróż zabierz ze sobą dodatkowe akcesoria stomijne.
- Nie rezygnuj z życia seksualnego, jedyne ograniczenie to czas na wygojenie się rany operacyjnej.
- Korzystaj z bezpłatnych punktów konsultacyjno – szkoleniowych, możliwości pielęgniarskiej opieki stomijnej, broszur instruktażowych, poradników, grup wsparcia i stowarzyszeń dla osób ze stomią.