Konsylia
W Białostockim Centrum Onkologii, w celu zapewnienia najwyższej jakości, kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem jelita grubego, powołany został wielodyscyplinarny zespól terapeutyczny. Należą do niego lekarze różnych specjalności: chirurdzy onkologiczni, onkolog kliniczny, radioterapeuci onkologiczni, radiolog, patomorfolog, psycholog, koordynatorzy.
Raz tygodniu, aktualnie w piątki, odbywają się posiedzenia, czyli Konsylia CCU. W trakcie konsyliów wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny ocenia stan kliniczny, ustala plan postępowania diagnostycznego - terapeutycznego dla pacjenta.
W zależności od stanu zdrowia, zaawansowania choroby, wyników badań diagnostycznych i histopatologicznych, pacjent zostaje zakwalifikowany do odpowiedniego leczenia.
Podstawą i najbardziej skuteczną metodą leczenia u chorych z rakiem jelita grubego jest leczenie chirurgiczne, często wspierane przez radioterapię oraz chemioterapię. W przypadku rozpoznania raka we wczesnym stadium zaawansowania, szczególnie gdy guz był niewielki i nie dał przerzutów do węzłów chłonnych, leczenie chirurgiczne jest wystarczające. Jeśli guz był duży, zajmował sąsiednie struktury lub obecne były przerzuty do otaczających guz węzłów chłonnych, konieczna jest chemioterapia lub radio – chemioterapia uzupełniająca. U chorych, u których stwierdzono obecność przerzutów odległych, stosowana jest głównie chemioterapia w skojarzeniu z pozostałymi metodami: chirurgią i radioterapią.
Pacjent, który uczestniczy w konsylium, zostaje szczegółowo poinformowany o planie i terminach poszczególnych etapów diagnostyki i metodach leczenia onkologicznego.
Za zakres pracy organizacyjnej i administracyjnej Konsyliów CCU odpowiada koordynator.