Prehabilitacja
Jeżeli operacja jest zaplanowana i trzeba na nią czekać kilka tygodni, warto ten czas wykorzystać na odpowiednie, kompleksowe przygotowanie do zabiegu. Stan zdrowia pacjenta przed podjętym leczeniem ma ogromny wpływ na:
- sprawny, niepowikłany proces leczenia
- szybki powrót do zdrowia
- zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań pooperacyjnych a tym samym skrócenie pobytu w szpitalu!
PREHABILITACJA, czyli jak przed planowany leczeniem przygotować swój organizm na wysiłek, jakim jest zabieg operacyjny:
Zadbaj o zdrowe odżywianie
Dieta powinna być lekkostrawna i bazować na składnikach gotowanych w wodzie i na parze. Ogranicz spożycie produktów bogatych w błonnik (pełnoziarniste produkty zbożowe, surowe owoce i warzywa ze skórkami), wyklucz produkty wzdymające (nasiona roślin strączkowych, kapustne);
Unikaj: ostrych przypraw, potraw tłustych, smażonych i pieczonych, alkoholu i słodyczy;
na 5-7 dni przed planowaną operacją chirurgiczną niezależnie od naszego stanu odżywienia wprowadzić dodatkowe doustne wsparcie preparatami odżywczymi, które zawierają argininę, kwasy tłuszczowe Omega-3 i nukleotydy.
Zapytaj lekarza jakie preparaty są wskazane dla Ciebie, abyś optymalnie odżywił swój organizm.
Wyeliminuj nałogi
Eliminacja nałogów, przede wszystkim palenia papierosów. Palenie papierosów to nie tylko czynnik ryzyka wielu chorób. To także większe ryzyko powikłań, takich jak zapalenie płuc, zakażenia rany pooperacyjnej a nawet zgonu. Odstaw alkohol!
Wsparcie psychologiczne
Przygotuj się psychicznie. Zapytaj lekarza o wszystko, co jest dla Ciebie niezrozumiałe np. przebieg operacji czy wszystkie dostępne formy leczenia. To zmniejszy Twój lęk i stres, który nie tylko pogarsza samopoczucie, ale też wpływa na wyniki leczenia onkologicznego. Nie krępuj się, pytaj gdy nie rozumiesz niektórych medycznych sformułowań. Już na etapie diagnostyki masz prawo do profesjonalnej opieki lekarza psychologa. Zadawaj mu pytania, podziel się wątpliwościami, bądź szczery w relacji z lekarzem.
Zwiększ aktywność fizyczną
Dbaj o kondycję! Zwiększ aktywność fizyczną. Wprowadzenie nawet bardzo prostych ćwiczeń poprawia wydolność organizmu, wspomaga procesy anaboliczne. Wystarczy codzienny półgodzinny spacer szybkim krokiem. Ćwiczenia fizyczne są szczególnie istotne u osób cierpiących z powodu otyłości. Nie bez powodu mówi się "ruch to zdrowie".
Czas do operacji wykorzystaj na naukę prozaicznych, codziennych czynności
Jak wstać z łóżka?
Przedoperacyjny trening powinien wyrobić w nas odruch prawidłowej zmiany pozycji. Przestrzeganie tej zasady pozwala uniknąć naruszenia rany pooperacyjnej co sprzyja znacznie krótszej rekonwalescencji.
a. Najpierw obróć się na bok.
b. Wysuń nogi poza łóżko, podczas ich opuszczania podeprzyj się ręką.
c. Stale podpierając się ręką, usiądź.
Jak prawidłowo kaszleć?
Po operacji kaszel jest niezbędny do zapobiegania zapaleniu płuc i utrzymywania ich drożności, usuwa wszelkie wydzieliny, które mogły zgromadzić się w wyniku wentylacji mechanicznej, intubacji lub znieczulenia. Po zabiegu wielu pacjentów unika kaszlu, ponieważ może to być bardzo bolesne. Jest jednak konieczne!
W trakcie kaszlu należy przytrzymać brzuch rękoma. Odwróć się w tył i kaszlnij „za siebie”.
Tułów powinien być wyprostowany.